Przed sądem rejonowym w Brzozowie ruszył trzeci proces księdza Stanisława K.byłego proboszcza z Hłudna. Jest on oskarżony o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem i doprowadzenie go tym do samobójstwa. Duchownemu zarzuca się jeszcze znęcanie się nad trzema dziewczynkami. Ksiądz nie przyznaje się do winy.
Do samobójstwa Bartka doszło w połowie grudnia 2007 roku. Chłopak zostawił list w którym oskarżył byłego proboszcza z Hłudna o bezpodstawne posądzenie go o kradzież. W 2013 roku, sąd w Brzozowie skazał byłego proboszcza na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć. Apelacje złożyły wszystkie strony procesu, a sprawę skierowano do ponownego rozpatrzenia. Po kolejnych 3 latach procesu, sąd w Brzozowie uznał, że były proboszcz naruszał nietykalność cielesną dzieci ale sprawę umorzył z powodu przedawnienia.
W marcu 2016 r. sąd w Brzozowie zmienił kwalifikację prawną czynu i umorzył postępowanie wobec duchownego.
Od tego orzeczenia odwołali się pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych, czyli pokrzywdzonych i ich rodziców, oraz prokuratura. Rozpoznający apelacje Sąd Okręgowy w Krośnie uchylił to orzeczenie. Zasugerował też, by nowy proces przed sądem w Brzozowie skoncentrował się na opiniach specjalistów, nie ma bowiem konieczności przeprowadzania postępowania w pełnym zakresie.
Trzeci proces tak, jak poprzednie toczy się z wyłączeniem jawności. Oskarżony pojawił się w sądzie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj