Podkarpacka KAS rozbiła grupę przestępczą
fot. archiwum KAS

Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą, która chciała wyłudzić 140 mln zł. Przestępcy działali w obrocie m.in. artykułami spożywczymi na terenie województw: mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego. Zaangażowane były także podmioty z Czech i Niemiec. Mechanizm polegał na wprowadzeniu na polski rynek, tzw. „znikającego podatnika” oraz „brokera”, na którego dokumentowane były fikcyjne nabycia i dostawy towarów. Podmiot w Czechach tzw. „bufor” deklarował wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a następnie kierował je do kolejnego „bufora” w Niemczech. W ramach transakcji trójstronnych „Znikający podatnik” nie odprowadzał do Skarbu Państwa podatku VAT wykazywanego na fakturach, który rozliczany był przez kolejne podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw.

Przemyscy i mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymali trzy osoby. Usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych oraz poświadczenia nieprawdy. Jeden z zatrzymanych ma zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zabezpieczono także dokumenty, nośniki danych oraz komputery. Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Warszawie, Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec 3 osób tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Powyższe przestępstwa zagrożone są karą 10 lat pozbawienia wolności. A wsparcia funkcjonariuszom Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu udzielili funkcjonariusze Małopolskiego i Świętokrzyskiego Urzędu Celno – Skarbowego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj