Przemyska dyspozytornia medyczna ma nowy system wspomagania
Fot. Marek Cynkar

W powiatach: przemyskim, przeworskim, jarosławskim i lubaczowskim, w nagłych sytuacjach, szybciej powinna docierać pomoc. W przemyskiej dyspozytorni medycznej uruchomiono System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Jest to miejsce, do którego dzwonią ludzie wzywając pomocy. Dotąd koordynacja odbywała się przy pomocy telefonu. Nowy system wykorzystuje Internet. Umożliwia lepsze i bardziej dokładne dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego.

Każda karetka wyposażona została w moduł GPS, co ułatwia pracę ratownikom i dyspozytorom, ponieważ każdy zespół ratownictwa jest widoczny na mapie, w ekranie monitora. Dyspozytorzy mają możliwość zadysponować zespół, który jest najbliżej.

System ma też ułatwić pracę w przypadku zdarzeń masowych, ponieważ możliwa będzie pomoc dyspozytorów sąsiednich dyspozytorni, którzy będą mogli wysyłać dodatkowe zespoły ratownictwa. Technologia pozwala również na połączenie z dyspozytorem w innym rejonie Polski.

W karetkach pojawiły się tablety. W nich ratownicy mają wszystkie dane potrzebne do wyjazdu, które do tej pory zapisywane były na papierowych kartach medycznych czynności ratunkowych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj