Już jutro do Rzeszowa zjadą pierwsi uczestnicy XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W rozpoczynającym się w czwartek wydarzeniu weźmie udział niemal 1100 osób skupionych w 37 zespołach z 14 krajów - 5 kontynentów.

Najmłodszy czynny uczestnik Festiwalu ma 16 lat, a najstarszy 89. Po raz pierwszy do stolicy Podkarpacia przyjadą zespoły: Dianella z Australii, Perła z Litwy, Lasowiacy ze Szwajcarii, Ojczyzna z Baltimore w USA i Rodacy z Hamtramck w USA. Rekordzistą jest Olza z Czeskiego Cieszyna, która przyjedzie po raz 14. Wesoły Lud z Chicago gościł będzie po raz 11, a Wilia z Litwy, po raz 10. Rzeszów będzie miejscem obchodów jubileuszy działalności zespołów polonijnych. Iskry z Kanady świętować będą 50-lecie, Tatry z Kanady - 45-lecie, Lechowia z Kanady i Polanie z Kanady - 40-lecie, a Polonia z Niemiec - 30-lecie.

Oficjalne otwarcie Festiwalu nastąpi 21 lipca w centrum Rzeszowa, zaś w sobotę i niedzielę zespoły rozjadą się z koncertami do 33 miejscowościach woj. podkarpackiego. Ponadto wystąpią na scenie w rzeszowskim Rynku oraz centrum handlowym Millenium hall w Rzeszowie.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj