Wystawa Malarstwa Państw Grupy Wyszehradzkiej w Przemyślu
Fot. Marek Cynkar

Artyści pędzla z Polski, Słowacji, Węgier i Czech włączyli się do dyskusji na temat dynamicznych przemian w Europie. Zachęta wyszła od Marka Kuchcińskiego marszałka Sejmu RP. Kancelaria Sejmu wzięła na siebie ciężar zorganizowania niecodziennej wystawy na temat: odkrywanie malarstwa. Poprzez kuratorów narodowych, z każdego z państw grupy wyszehradzkiej, zaproszono po pięciu artystów. Językiem sztuki prowadzą dialog i odpowiadają na to to co dzieje się w europejskiej przestrzeni publicznej.

Marek Kuchciński marszałek Sejmu RP był pod pozytywnym wrażeniem tego, co pokazali, głęboką wrażliwością, zaprezentowanymi ideami. W jego przekonaniu sztuka pomaga polityce. Zwraca uwagę na obszary nie dostrzegane przez polityków lub celowo nie zauważane.

Wystawa Malarstwa Państw Grupy Wyszehradzkiej czynna będzie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej do końca wakacji.

Wśród twórców, których dokonania będą zaprezentowane na wystawie, są: z Polski - Marta Antoniak, Mikołaj Kowalski, Tomasz Milanowski, Marcin Zawicki, Małgorzata Wielek-Mandrela; z Czech - Daniel Balabán, David Hanvald, Jan Merta, Jiri Kuděla, Robert Salanda; ze Słowacji - Milan Bočkay, Bohdan Hostiňák, Martin Knut, Adam Szentpétery, Ján Vasilko; z Węgier - László feLugossy, Péter Lenkey-Tóth, János Pataki, Róbert Sütő, Tibor Urbán.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj