Robert Rogoz: Ruch bezwizowy nie spowodował znacznego napływu Ukraińców
fot. M.Maśniak

Wprowadzenie ruchu bezwizowego dla Ukraińców przekraczających granicę Unii Europejskiej nie spowodowało znacznego napływu do Polski obywateli Ukrainy. Dziś mija dokładnie miesiąc od chwili gdy nasi wschodni sąsiedzi mogą wjeżdżać do Polski i innych państw Wspólnoty na podstawie paszportu biometrycznego.

Zdaniem komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej Roberta Rogoza dla Ukraińców nowe przepisy nie były zaskoczeniem. Informowały o tym tamtejsze media i nikt nie spodziewał się, że wraz ze zmianami znikną kontrole na granicy. Jak dodaje Robert Rogoz, zdecydowana większość Ukraińców przekraczających granice na podkarpackich przejściach to osoby przyjeżdżające Polski na zakupy, choć są też turyści chcący zwiedzać nasz kraj. To od 5 do 10 proc. spośród przekraczających naszą granicę. Szacuje się, że w Polsce przebywa 1 - 1,5 mln obywateli Ukrainy.

Na Podkarpaciu spośród ponad 4 tys. cudzoziemców - większość to Ukraińcy. Około 3 tys. z nich to studenci uczący się na Podkarpackich uczelniach.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj