Rocznica tragicznej śmierci gen. Sikorskiego
fot. Archiwum

74 lata temu w katastrofie lotniczej w Gibraltarze zginął generał Władysław Sikorski i kilkanaście towarzyszących mu osób. Przed południem hołd wybitnemu Polakowi przed jego pomnikiem w Rzeszowie oddali żołnierze, kombatanci, władze i mieszkańcy miasta.

Generał Władysław Sikorski urodził się w Tuszowie Narodowym niedaleko Mielca w 1881 roku. Był bohaterem Bitwy Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W czasie II Wojny Światowej, po klęsce wrześniowej tworzył emigracyjny rząd i Wojsko Polskie: najpierw we Francji, później w Anglii.

Zginął w niewyjaśnionej do dziś katastrofie lotniczej. Według oficjalnej wersji, przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek w 1943 r., przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Niektórzy uważają jednak, że był to zamach. Jako możliwych autorów wskazywano m.in. sowiecki wywiad, Anglików oraz polską opozycję wobec Sikorskiego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Walter 04 Lip, 2017

    Winston Churchill i prezydent USA sprzedali pol europy Stalinowi. Stalin byl ich przyjaciel. Dlatego Sikorskiego trzeba bylo zniszczyc. Swinie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj