Zapal świeczkę Jędrusiowi
Fot. Wanda Piasek

„Zapal świeczkę Jędrusiowi” - pod takim hasłem rozpoczęły się w Tarnobrzegu obchody 78. rocznicy śmierci dowódcy oddziału partyzanckiego „Jędrusie” Władysława Jasińskiego.

Ideą akcji upamiętniającej również 80. rocznicę powstania tego oddziału jest, aby przed pomnikiem „Jędrusiów” przez cały tydzień płonęły znicze. Do ich zapalania zachęcają mieszkańców organizatorzy obchodów, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega oraz miejscowa Jednostka Strzelecka 2002 im. „Jędrusiów”.

Legendarny oddział partyzancki walczył w okresie II wojny światowej, początkowo głównie w okolicach Tarnobrzega i Sandomierza. Na kartach historii zapisał się przeprowadzeniem ponad 40 akcji zbrojnych. Najbardziej brawurowe to m.in. szturm na więzienia w Mielcu i Opatowie.

Dowódca oddziału Władysław Jasiński zginął w walce z Niemcami 9 stycznia 43 roku. Został pochowany w zbiorowej mogile „Jędrusiów” w Sulisławicach. W Tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej znajduje się poświęcona im Izba Pamięci.

Utrzymanie przy pomniku „Jędrusiów” płonących zniczy w ramach tygodnia pamięci zamiast jednorazowych obchodów to sposób, aby nie dopuścić do gromadzenia się mieszkańców w czasie epidemii koronawirusa.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 22 Sty, 2021
  O problemach dzieci na webinarium w Tarnobrzegu
  O problemach dzieci na webinarium w Tarnobrzegu
  Coraz więcej uczniów szkół podstawowych ma stany depresyjne, cierpi z powodu izolacji i nie potrafi odnazleźć się w zmienionym przez...
 • 21 Sty, 2021
  Nieczynny PSZOK w Tarnobrzegu
  Nieczynny PSZOK w Tarnobrzegu
  Przy altanach śmietnikowych na tarnobrzeskich osiedlach zalegają odpady wielkogabarytowe. Powodem jest zamknięcie miejscowego Punktu Seletywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.  Tymczasem zajmująca...
 • 20 Sty, 2021
  Ostatni etap prac nad Jeziorem Tarnobrzeskim
  Ostatni etap prac nad Jeziorem Tarnobrzeskim
  Na ostatnim etapie są prace związane z rewitalizacją terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Niektóre obiekty są już na ukończeniu, m.in. budowa parku linowego,...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj