Zmarł prof. Chrapkiewicz – francuski biochemik rodem z Podkarpacia
prof. Franciszek Chrapkiewicz-Chapeville Fot. strzyzow.pl

W Paryżu w wieku 96 lat zmarł prof. Franciszek Chrapkiewicz-Chapeville. Francuski biochemik urodził się w Godowej w pow. strzyżowskim na Podkarpaciu. W czasie II wojny światowej w tragicznych okolicznościach stracił rodziców, tuż po wojnie uciekł do Francji i tam zrobił karierę naukową.

Studiował weterynarię, biochemię i biologię molekularną. Doktoryzował się z weterynarii i nauk przyrodniczych. W 1953 przyjął francuskie obywatelstwo i zmienił nazwisko na François Chapeville. Tytuł profesora na francuskiej Sorbonie Franciszek Chrapkiewicz otrzymał w 1962 roku, zaledwie 15 lat po przyjeździe do Francji. 

W dziedzinie farmakologii odkrył i opisał właściwości hirudyny. Prowadził badania nad metabolizmem związków siarki. Wyjaśnił mechanizm informowania tworzących się białek o tym, jaka ma być struktura powstającego organizmu. Był autorem około 200 publikacji naukowych, wykładał na uczelniach całego świata m.in w Nowym Jorku, Tokio, Cambrige i Lagos. Był doktorem honorowym wielu uczelni w Polsce m.in. Akademii Medycznej w Krakowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W Strzyżowie jest ulica imienia prof. Franciszka Chrapkiewicza, a w tamtejszym Muzeum Regionalnym znajduje się poświęcona mu ekspozycja.

Był wybitną postacią o fascynującym życiorysie – twierdzi autor trzech książek poświęconych profesorowi – rzeszowski pisarz Jerzy Fąfara. Mało znanym epizodem były wyprawy kurierskie Chrapkiewicza z Niemiec do Polski, gdy po ucieczce na Zachód znalazł się w tzw. Maczkowie – na terenach okupowanych przez dywizję pancerną generała Stanisława Maczka. Przewoził materiały dla polskich organizacji niepodległościowych.  

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 30 Gru, 2020
  Dworzec w Strzyżowie zmieni właściciela
  Dworzec w Strzyżowie zmieni właściciela
  Zabytkowy dworzec kolejowy w Strzyżowie zmieni właściciela. Obiekt może przejąć miejscowy samorząd. PKP planowały sprzedaż 19-wiecznego, piętrowego budynku wraz z...
 • 18 Gru, 2020
  Strzyżów – modernizacja US
  Strzyżów – modernizacja US
  Panele fotowoltaiczne na dachu, a także docieplenie ścian zewnętrznych – to niektóre z prac budowlanych, jakie zostały wykonane w budynku...
 • 24 Lis, 2020
  Targowisko w Strzyżowie
  Targowisko w Strzyżowie
  Rozpoczęła się budowa nowego targowiska w Strzyżowie. Będzie ono położone niedaleko centrum miasta, w pobliżu tzw. małej obwodnicy przy ulicy...

1 komentarz

 • Janek Niemaszek 01 Gru, 2020

  (*)... Zegnaj spełniony Franciszku...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj