W Rzeszowie powstanie tężnia solankowa. Zostanie wybudowana w ponad 100-letnim parku przy Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości.

Tężnia solankowa to jest drewniana budowla z drewna iglastego, pokryta gałązkami — najczęściej tarniny. Na szczyt konstrukcji pompowana jest woda chlorkowo-sodowa, która spływa po tarninie i pod wpływem wiatru i słońca powstaje naturalny solankowy aerozol. Jest bogaty w całą gamę mikroelementów, takich jak np. jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Zawartość jodu podczas godzinnej inhalacji w otoczeniu tężni odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Mikroklimat wokół tężni pomaga m.in. w schorzeniach górnych dróg oddechowych, jest też polecany osobom, które pracują głosem. Tężnia może działać także wtedy, gdy na zewnątrz jest minus 5 stopni Celsjusza — wiec prawie cały rok.

Tężnia solankowa, która stanie w parku przy ul. Miłocińskiej ma mieć 3 metry szerokości i 2 wysokości. Inwestycja pochłonie 200 tys. zł. ma być zrealizowana w ramach przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj