Oddział covidowy w Sędziszowie Małopolskim
Fot. Maciej Idzik

20 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, 3 tzw. respiratorowe oraz 3 obserwacyjne dla pacjentów niezdiagnozowanych. Tak wygląda struktura oddziału covidowego, który początkiem listopada został oficjalnie utworzony w szpitalu w Sędziszowie Małopolskim. Powstał on na bazie oddziału neurologii. Pracuje na nim personel z innych oddziałów. Udało się go zorganizować nie zwiększając zatrudnienia. 

Jednym z warunków uzyskania zgody na utworzenie oddziału covidowego było posiadanie instalacji tlenowej. Oddział neurologii spełnił ten warunek – powiedział na  konferencji prasowej dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ropczycach, Adam Pachlita.

Dzięki utworzeniu oddziału jednoimiennego szpital otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w kwocie 200 tys. zł na wykonanie instalacji tlenowej w pozostałych oddziałach szpitala. Ma nią być objętych ponad 90 łóżek.

Choroba ma przebieg niezwykle loteryjny. Zdarzają się chorzy bezobjawowi i tacy, którzy mają np. ciężkie zapalenie płuc. Tacy chorzy są u nas hospitalizowani – powiedział lek. med. Grzegorz Chomont opiekujący się pacjentami z COVID-19. 

Dodał, że jako lekarze oddziału neurologii zderzyliśmy się z czymś nowym i nie do końca znamy tę chorobę. Dlatego też często zwracamy się o pomoc do lekarzy z oddziału chorób zakaźnych w Łańcucie.

Sukcesem oddziału covidowego w szpitalu powiatowym w Sędziszowie Małopolskim jest to, że właśnie została wypisana pacjentka, która przebywała w ciężkim stanie. 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 13 Sty, 2021
  Poradnia psychologiczna w Sędziszowie
  Poradnia psychologiczna w Sędziszowie
  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ropczycach poszerza swoją ofertę. Teraz specjaliści z tej placówki będą pracować także w Sędziszowie Małopolskim. W budynku...
 • 31 Gru, 2020
  Serca na nakrętki w Sędziszowie Małopolskim
  Serca na nakrętki w Sędziszowie Małopolskim
  Zbieraj nakrętki, wrzucaj do serca. W Sędziszowie Małopolskim pojawiły się trzy kosze w kształcie serca, do których można wrzucać plastikowe...
 • 27 Gru, 2020
  Koncert „Magia Świąt” online
  Koncert „Magia Świąt” online
  Znane utwory kojarzące się ze Świętami Bożego Narodzenia można było posłuchać 27 grudnia na koncercie pt. "Magia Świąt". Artystów z...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj