Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość omówiona na Forum w Truskawcu
Fot. I. Piętak

Sukces uruchomionego pół roku temu połączenia kolejowego Kijów-Lwów-Przemyśl powinien być przykładem dla innych wspólnych inicjatyw krajów Euroregionu Karpackiego. Tak uważają uczestnicy Forum Rozwoju Lokalnego w Truskawcu na Ukrainie.

Druga edycja polsko-ukraińskiego spotkania parlamentarzystów oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządowców poświęcona była omówieniu możliwości rozwoju regionu Karpat. Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl podkreślił w rozmowie z nami, że wartością truskawieckiego Forum jest wymiana doświadczeń z innymi samorządowcami.

Przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury poseł Bogdan Rzońca powiedział podczas panelu dyskusyjnego, że pięć krajów Euroregionu Karpackiego musi wspólnie działać na rzecz poprawy infrastruktury transportowej.

Z kolei Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział, że Ukraina w ostatnim czasie zrobiła wiele na drodze do zbliżenia z Unią Europejską. Efektem starań jest wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli tego kraju. Marek Kuchciński odbył również spotkanie w cztery oczy z Andrijem Parubijem przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy. Jak oznajmił dziennikarzom Parubij, jednym z tematów rozmowy była kwestia upamiętnień. „Konsekwentnie jesteśmy zdania, że historią powinni zajmować się historycy, my zaś powinniśmy wspólnie budować teraźniejszość i przyszłość” powiedział Andrij Parubij i dodał, że, według niego, powinna nastąpić legalizacja wszystkich pomników ukraińskich w Polsce i wszystkich pomników polskich na Ukrainie.

Na zakończenie Forum Rozwoju Regionalnego w Truskawcu polska delegacja z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim uda się w niedzielę (25.06.) do Lwowa, gdzie na Wzgórzach Wuleckich złoży kwiaty pod pomnikiem profesorów lwowskich zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj