Nie żyje nestor flisactwa Wincenty Pityński
Wincenty Pityński Fot. Bractwo Flisackie w Ulanowie

Nie żyje nestor ulanowskiego flisactwa Wincenty Pityński. Najstarszy retman w stolicy flisactwa polskiego urodził się 22.01.1927r.

Jak przypomina na swej stronie Bractwo imienia św. Barbary, pochodził z rodziny o bogatych tradycjach flisackich. Zarówno Jego dziadek, jak i ojciec Stefan byli retmanami. W latach 1950-1963 zawodowo spławiał drewno z górnego Sanu do tartaków w Nisku i Rozwadowie. Do emerytury pracował jako budowniczy mostów. 
Po latach przerwy, w 1993 roku poprowadził spław tratwą „Szlakiem Praojców Ulanów-Gdańsk”. Dzięki doświadczeniu zawodowemu i biegłości w zakresie tradycyjnej sztuki flisackiej, przyczynił się do odnowienia Bractwa Flisackiego.

Wincenty Pityński potrafił przekazać kunszt retmański swoim następcom. Retman Wincenty stał się pomostem między dawnymi a nowymi czasy. Jak piszą jego następcy:  Pamięć o nim pozostanie żywa i na zawsze w ich sercach i modlitwie. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 24 Lis, 2020
  OZE w Ulanowie
  OZE w Ulanowie
  Ulanów stawia na odnawialne źródła energii. Gmina otrzymała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na inwestycję, która ma poprawić...
 • 24 Lis, 2020
  Zespół dworsko-parkowy w Bielinach
  Zespół dworsko-parkowy w Bielinach
  Dawna siedziba rodów szlacheckich w Bielinach w gminie Ulanów będzie odnowiona. Samorząd otrzymał dotację – 4 miliony 800 tys. złotych...
 • 15 Lis, 2020
  Dotacje dla Ulanowa
  Dotacje dla Ulanowa
  Samorząd Ulanowa otrzymała dotację na remont parku i dworu w Bielinach. To 5 milionów 600 tys. złotych, z czego 4...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj