Lotnicze wykopaliska
Fot. Janusz Jaracz

Nie udało się odnaleźć pozostałości używanego przez Niemców w czasie II wojny światowej unikalnego systemu obrony lotniska w Krośnie. Miały być one ukryte w ziemnym wykopie w Haczowie w powiecie brzozowskim. W sierpniu 1944 roku stał tam radar, dalmierz i potężny reflektor przeciwlotniczy. Jak opowiadał świadek – wówczas 6-letni Mieczysław Rymar – elementy systemu w pośpiechu zakopano. Badania georadarem i wykopaliska we wskazanym miejscu pokazały, że był tam wykop, ale nic w nim nie znaleziono. Być może sprzęt wydobyli Rosjanie, którzy wkroczyli do Haczowa dzień później.

Organizator poszukiwań Lesław Wilk z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie jest jednak zadowolony, bo – jak podkreśla – to nieznany dotąd element historii regionu, pokazujący używane tu najbardziej zaawansowane technologicznie niemieckie urządzenia obrony przeciwlotniczej. Przyglądający się akcji z ekipą TVP Historia zanany autor programów o 2 wojnie światowej Adam Sikorski dodaje, że 9 na 10 takich poszukiwań nie przynosi efektu.

Prywatne Muzeum z Krosna ma jednak w tym spore sukcesy – w podobnych akcjach wydobyto już szczątki 2 samolotów: niemieckiego myśliwca Messerschmitt Bf-109 w Świerzowej Polskiej i bombowca nurkującego Ju-87 Stuka w Krościenku Wyżnym.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 21 Paź, 2020
  Pasjonat, który chce zamieszkać w samolocie
  Pasjonat, który chce zamieszkać w samolocie
  Różni ludzie różne pasje mają – jedni zbierają znaczki, inni pocztówki, a Marian Kapusta z Sędziszowa Małopolskiego kolekcjonuje… samoloty. Jego...
 • 19 Paź, 2020
  Skrzydła Pamięci
 • 06 Paź, 2020
  Rekonstrukcja w Tryńczy - relacja
  Rekonstrukcja w Tryńczy - relacja
  W ubiegłą niedzielę na terenie zabytkowej strażnicy kolejowej „Tryńcza” zorganizowane zostało wspaniałe widowisko patriotyczno-historyczne – Tryniecki weekend z historią „Cud...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj