Scena Teatralna Polskiego Radia Rzeszów zaprasza na koncert słowno – muzyczny PONTYFIKAT JANA PAWŁA II „DAR I TAJEMNICA„
Fot. materiały prasowe

Scena Teatralna Polskiego Radia Rzeszów zaprasza na koncert słowno – muzyczny PONTYFIKAT JANA PAWŁA II „DAR I TAJEMNICA„.

WYKONAWCY:

JERZY ZELNIK
aktor - recytacja

ROBERT GRUDZIEŃ
fortepian - kompozycja

Scenariusz Jerzy Zelnik.
Kierownictwo muzyczne Robert Grudzień.

W tym roku przeżywamy 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Dnia 16 października 1978 r., po raz pierwszy w dziejach chrześcijaństwa Polak został wybrany na stolicę biskupią św. Piotra w Rzymie. Z wielką satysfakcją patrzymy na minione lata i z pewnością nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że obraz dzisiejszego świata kształtowały: myśli, działalność, a także świadectwo życia i cierpienia Papieża Jana Pawła II.

Stąd cała Polska oraz wszyscy ludzie dobrej woli doceniający wkład Ojca Świętego w proces przemian dokonujących się na świecie, a zwłaszcza w procesie transformacji w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, organizują w 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II radosne dziękczynienie Bogu za dar papieża – Polaka.

Pamiętamy dobrze z roku 1979 I pielgrzymkę Jana Pawła II, która rozpoczęła się w Warszawie na Placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) do około miliona zgromadzonych wiernych, Ojciec Święty wypowiedział słowa modlitwy: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!". Dzisiaj wiemy, że słowa te przyczyniły się do powstania "Solidarności" i obalenia komunizmu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Dla upamiętnienia tego wyjątkowego wydarzenia w Teatrze Polskiego Radia Rzeszów dnia 25 października 2020 roku, o godz. 19.00 zaprezentowany zostanie koncert słowno-muzyczny pt. Pontyfikat Jana Pawła II "DAR i TAJEMNICA", który przypomni nauczanie, myśl i przesłanie Jana Pawła II, naszego Wielkiego Rodaka.

Na koncert złożą się teksty autorstwa Jana Pawła II w tym m.in. wątki autobiograficzne z „Daru i Tajemnicy”, poezja, wiersze, część I „Tryptyku Rzymskiego”, niektóre myśli z wywiadu rzeki „Przekroczyć próg nadziei” oraz fragment "Listu do artystów" w interpretacji uznanego aktora teatralnego i telewizyjnego oraz reżysera Jerzego Zelnika. Dopełnienie całości stanowić będzie oprawa muzyczna w wykonaniu kompozytora Roberta Grudnia, koncertującego organisty i pianisty.

Scenariusz koncertu Pontyfikat Jana Pawła II "Dar i Tajemnica" napisał Jerzy Zelnik. Powstał w roku 2003 w 25 rocznicę Pontyfikatu Papieża – Polaka, na zamówienie Roberta Grudnia. Na początku był wykonywany podczas festiwali muzycznych i organowych Roberta Grudnia m.in. Radom-Orońsko, Lublin, Jędrzejów, Leżajsk, Łańcut, Kalwaria Zebrzydowska, Lublin, Stalowa Wola, Zelów, Trzebnica.

Spektakl odbędzie się 25 października o godzinie 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia Rzeszów im. Tadeusza Nalepy. Transmisja odbędzie się na antenie Polskiego Radia Rzeszów oraz oficjalnym kanale YouTube.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 168 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj