Zmarła Barbara Wyrzykowska
Fot. Tadeusz Poźniak / VIP Biznes & Styl

Zmarła Barbara Wyrzykowska była pracownica naukowa WSP Rzeszów, żołnierz AK i działaczka Solidarności. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką w składnicy meldunkowej K1.

Barbara Wyrzykowska była fizykiem, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat z nauk technicznych obroniła w Politechnice Wrocławskiej.

Była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Poznańskiego, potem Politechniki Łódzkiej i Wrocławskiej, a w latach 1966-1981 Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie.

W sierpniu 1980 r. współorganizowała "Solidarność", następnie pracowała w komisji zakładowej w WSP w Rzeszowie. Wspierała strajkujących studentów i wraz z nimi opuściła budynki WSP rano 13 XII 1981.

Od 1982 r. była współorganizatorką i społecznym pracownikiem Komitetu Pomocy Internowanym, Aresztowanym, Skazanym, Pozbawionym Pracy oraz Ich Rodzinom przy klasztorze oo. bernardynów w Rzeszowie.

Pogrzeb zmarłej Barbary Wyrzykowskiej odbędzie się w sobotę 3 października o godzinie 10:30 na rzeszowskim cmentarz Pobitno.

Odznaczona m.in. Medalem Wojska i Krzyżem Armii Krajowej (Londyn 1979), Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1995), Odznaką Weterana Walk o Niepodległość (1995), odznaką Zasłużony dla Warszawy (2005), statuetką Pomnika Poległych Stoczniowców (Krzyży Gdańskich) (2005).

Pogrzeb w sobotę 3 października o godzinie 10:30 na cmentarzu Pobitno.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj