Powstał mural poświęcony wybitnemu regionaliście
Fot. Jolanta Danak-Gajda

Podkarpacie pamięta o Franciszku Kotuli. Temu wybitnemu znawcy kultury ludowej poświęcony jest mural na jednym z bloków na rzeszowskim osiedlu noszącym imię Franciszka Kotuli. Dzieło zostało dziś odsłonięte w obecności rodziny – syna Bogusława i jego kuzyna Walentego.

Impulsem do powstania dzieła jest przypadająca w tym roku 120. rocznica urodzin Franciszka Kotuli (1900-1983), a także chęć utrwalenia w świadomości społecznej jego dokonań jako muzealnika, publicysty, historyka kultury ludowej, wielkiego propagatora dziedzictwa Rzeszowiaków i Lasowiaków.

Mural powstał w ramach pilotażowej edycji projektu Województwa Podkarpackiego pn. „Przestrzeń Dziedzictwa”. Dzieło autorstwa Live Media Crew jest efektem współpracy samorządu województwa ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Projektant” i Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli, oddziałem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Wielkoformatowa kompozycja przedstawiająca Franciszka Kotulę wśród motywów inspirowanych niebiesko-czerwonym haftem Rzeszowiaków. Wypełniła prawie 100 metrów kwadratowych elewacji budynku mieszkalnego przy ul. Krośnieńskiej 17. Przedsięwzięcie sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. 

„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Jednocześnie jego założenia są wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń i jej estetykę, która posiada istotny walor kulturotwórczy. Realizacja projektu zakłada współpracę z partnerami, tj. właścicielami budynków, instytucjami i organizacjami społecznymi.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 27 Paź, 2020
  Wznowienie prac przy odmulaniu zalewu w Rzeszowie
  Wznowienie prac przy odmulaniu zalewu w Rzeszowie
  Za kilkanaście dni mają zostać wznowione prace przy odmulaniu zalewu na Wisłoku w Rzeszowie. Zgłosił się tylko jeden wykonawca. Poinformowała...
 • 27 Paź, 2020
  Mural w Nisku
  Mural w Nisku
  Nisko ma mural upamiętniający trzech bohaterów walczących o kształt polskich granic. Malowidło sanockiego artysty Arkadiusza Andrejkowa upamiętnia Stefana Kościółka oraz...
 • 25 Paź, 2020
  Wszystkich Świętych inne niż do tej pory
  Wszystkich Świętych inne niż do tej pory
  Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wydała komunikat dotyczący zasad organizacji nabożeństw w Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Zaleca w nim, aby nie organizować w tych...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj