Nawet 20 mln zł dla MŚP na innowacje
logo agencji www.parp.gov.pl

Do 24 września mikro-, mali i średni przedsiębiorcy ze wschodniej Polski mogą zawalczyć o nawet 20 mln zł dofinansowania ze środków unijnych w ramach konkursu „Wdrażanie innowacji przez MŚP”. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjmuje wnioski tylko od firm należących do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego, np. klastra lub izby gospodarczej, obejmującego przedsiębiorstwa z co najmniej dwóch województw. Otrzymane wsparcie należy przeznaczyć na inwestycje związane z wprowadzaniem w firmie innowacyjnych produktów lub procesów technologicznych. Przedsiębiorcy mogą również liczyć na pomoc w dostosowaniu funkcjonowania firmy w sytuacji epidemiologicznej.

Konkurs Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości został uruchomiony w ramach poddziałania 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.  

Firmy z sektora MŚP przeznaczają otrzymane środki na pokrycie kosztów inwestycji, takich jak nabycie albo wytworzenie środków trwałych, zakup nieruchomości, sfinansowanie robót i materiałów budowalnych czy zakup wartości niematerialnych i prawnych, a także zakup usług doradczych.


W związku z niestabilną sytuacją gospodarczą i kryzysem, który dotknął wszystkie sektory gospodarki, organizatorzy konkursu dostosowali go do obecnych realiów. Poza dofinansowaniem kosztów bezpośrednio związanych z wdrożeniem innowacji, przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc w dostosowaniu pozostałych procesów zachodzących w firmie do funkcjonowania w czasie pandemii. Dzięki temu mogą sprawniej poruszać się w nowych, nietypowych warunkach.

Miliony na inwestycje czekają.

Całkowity budżet konkursu to aż 150 mln zł. Koszt jednego projektu musi zamknąć się w kwocie od 1 mln zł do równowartości 50 mln euro, przy czym maksymalne dofinansowanie to 20 mln zł. To realne wsparcie dla przedsiębiorców, którzy mają pomysły na wdrożenie innowacyjnych produktów lub procesów technologicznych, a przeszkodą w ich realizacji były niewystarczające zasoby finansowe. Dzięki środkom z Unii będą mogli poszerzyć działalność – dotrzeć do innych grup odbiorców czy trafić na nowe rynki – mówi Mariola Misztak-Kowalska, zastępca dyrektora w Departamencie Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach, PARP. 

Wsparcie wyniesie maksymalnie do 85 proc. w przypadku usług doradczych związanych z innowacją oraz do 70 proc. w przypadku wydatków inwestycyjnych. Warunkiem koniecznym udziału w konkursie jest przynależność firmy do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego – np. klastra lub izby gospodarczej. To współpraca pięciu przedsiębiorstw z pokrewnych branż, z co najmniej dwóch różnych województw. Jedna z firm musi działać w makroregionie Polska Wschodnia, czyli w jednym z województw: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim. 

Przedsiębiorstwo zgłaszające się do konkursu, musi należeć do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego przynajmniej od sześciu miesięcy, a samo powiązanie musi funkcjonować od co najmniej roku. Przychody firmy nie mogą być mniejsze niż 600 tys. zł przynajmniej w jednym roku obrotowym w trakcie trzech lat przed złożeniem wniosku do PARP.

Wszystkie informacje o konkursie i niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie: link.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 23 Wrz, 2020
  Ponad 100 mln zł w konkursie „Internacjonalizacja MŚP"
  Ponad 100 mln zł w konkursie „Internacjonalizacja MŚP"
  Aż 227 wniosków na łączną kwotę blisko 100,7 mln zł złożyli przedsiębiorcy w dwóch tegorocznych rundach konkursu „Internacjonalizacja MŚP” organizowanego...
 • 16 Wrz, 2020
  Nabór do POWER
  Nabór do POWER
  Do 25 września potrwa nabór wniosków dla instytucji, które będą realizowały w regionie program POWER, czyli Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój....
 • 11 Wrz, 2020
  450 mln zł na Maluch+. Nabór trwa
  450 mln zł na Maluch+. Nabór trwa
  Od 7 września można składać wnioski do kolejnej edycji programu Maluch+. Na ten cel w budżecie państwa zarezerwowano na przyszły...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj