Scena Teatralna Polskiego Radia Rzeszów zaprasza na spektakl „AKTOR…TO AKTOR…TO AKTOR” w wykonaniu Cezarego Morawskiego
Fot. materiały prasowe

Scena Teatralna Polskiego Radia Rzeszów zaprasza na spektakl Zijah’a A. Sokolović’a „AKTOR…TO AKTOR…TO AKTOR” w wykonaniu Cezarego Morawskiego.

Błyskotliwa, zwariowana komedia, jedyny w swoim rodzaju monolog o magii aktorstwa. Podczas tego one man show w ciągu kilkudziesięciu minut widz może spotkać się z całą galerią postaci, mistrzostwem przeobrażeń, wachlarzem konwencji i stylów. Publiczność ma wpływ na przebieg zdarzeń, co jeszcze bardziej czyni spektakl niepowtarzalnym przeżyciem. Refleksje na temat procesu twórczego przetykane są licznymi, oscylującymi wokół absurdu uwagami na temat braku funduszy na kulturę.

Zaskakujące zwroty akcji, dowcip i ironia, tajniki i wyżyny sztuki aktorskiej. Teatr określony w tekście jako "artystyczny raj" i aktor z godną podziwu wirtuozerią wcielający się w wiele postaci zestawieni są z pełną paradoksów rzeczywistością.

Co wynika z tego zderzenia ? Przyjdź i przekonaj się sam !

AKTOR… TO AKTOR... TO AKTOR…

W 1985 roku pierwsza wersja spektaklu, reżyserowanego przez samego autora, otrzymała na Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora dwie nagrody:
Nagrodę Publiczności,
Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia.

Spektakl jest adaptacją wersji niemieckiej. Grany jest w sześciu wersjach językowych. Ze zrozumiałych względów niektóre wątki traktujące o dzisiejszej rzeczywistości zostały uaktualnione w zależności od kraju.

„Po raz pierwszy spektakl widziałem w Wiedniu. Grał Justus Neumann. Od razu zrobił na mnie wrażenie swoją bezpośredniością kontaktu z widzem. Trwał ok. dwóch godzin. Natychmiast postanowiłem, że muszę mieć ten teatralny monodram przeplatany estradową formą w swoim repertuarze. Właśnie forma i specyficzny układ tekstu stanowiły warsztatowe wyzwanie. Pociągało mnie zmierzenie się z publicznością, tym bardziej że formuła spektaklu pozwalała wykorzystać różne techniki aktorskie.”
Cezary Morawski

Zojah A. Sokolović
Autorem spektaklu jest wybitny bośniacki aktor, reżyser, dramaturg. W swoim dorobku ma wiele znakomitych ról teatralnych i filmowych. Obecnie mieszka w Austrii, ale reżyseruje i gra na Bałkanach.

Spektakl odbędzie się 27 września o godzinie 19:00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia Rzeszów im. Tadeusza Nalepy. Transmisja odbędzie się na antenie Polskiego Radia Rzeszów oraz oficjalnym kanale YouTube.

119884975 3478595615542024 6729262250201835366 o

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

2 komentarzy

  • Administrator 21 Wrz, 2020

    Panie Damianie, spektakl będzie wyłącznie transmitowany na naszej antenie i na YouTube.

  • Damian 21 Wrz, 2020

    Będą jakieś wejściówki dla radiosłuchaczy?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj