Hołd poległym żołnierzom z 6. Pułku Strzelców Podhalańskich
6. Pułk Strzelców Podhalańskich, 1936 r. fot. domena publiczna/NAC

Leśnicy i samorządowcy oddali w czwartek hołd żołnierzom z 6. Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy 10 września 1939 r. polegli w Bykowcach koło Sanoka.

81 lat temu podhalańczycy pod dowództwem ppor. rez. Mariana Zaremby usiłowali tam zatrzymać Niemców z 1. Dywizji Piechoty Górskiej Wehrmachtu.

Jak przypomniał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, "w trakcie walk w Bykowcach zginęło pięciu żołnierzy". "Kolejną, szóstą ofiarą był podporucznik Zaremba. Tego samego dnia, po wcześniejszym pobiciu, zastrzelił go niemiecki oficer" – mówił.

Zaremba był leśnikiem. W lecie 1939 r. został powołany do wojska. Leśnikiem był też jeden z jego poległych podkomendnych.

W Bykowcach podhalańczycy podjęli walkę z przeważającymi siłami nieprzyjaciela. Zadali Niemcom spore straty. "Podporucznik Zaremba, widząc, że nie da się obronić pozycji, rozkazał wycofać się pozostałym przy życiu żołnierzom. Sam pozostał na stanowisku, prowadząc ogień z karabinu maszynowego" – podkreślił Marszałek.

Po wyczerpaniu się amunicji, ciężko ranny, został ujęty przez Niemców. Był bity i przesłuchiwany, a w końcu został zastrzelony przez niemieckiego oficera.

W trakcie uroczystości Andrzej Romaniuk, historyk i regionalista z Muzeum Historycznego w Sanoku, przybliżył zebranym tło historyczne potyczki z Niemcami w Bykowcach. Odczytał też niedawno znaleziony list ojca ppor. Zaremby, w którym są nowe fakty przybliżające okoliczności walki, jak również śmierci oficera i jego pochówku.

Zmasakrowane ciało ppor. Zaremby, jako przestroga dla okolicznej ludności, leżało przez kilka dni w rowie. Potem zwłoki ppor. Zaremby złożono w przydrożnej mogile. Dopiero w 1940 roku, już po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną, został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 27 Paź, 2020
  86-letni grzybiarz odnaleziony
  86-letni grzybiarz odnaleziony
  Kilkadziesiąt osób poszukiwało 86-letniego grzybiarza z powiatu sanockiego. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Mężczyzna wyszedł z domu wczoraj po...
 • 15 Paź, 2020
  297 zarzutów dla 23-latka
  297 zarzutów dla 23-latka
  28 zatrzymanych i 440 zarzutów za przestępstwa narkotykowe. Takimi liczbami policjanci z Sanoka, zakończyli sprawę, która miała swój początek w...
 • 04 Paź, 2020
  Tragiczny wypadek motorowerzysty pod Sanokiem
  Tragiczny wypadek motorowerzysty pod Sanokiem
  Policja wyjaśnia okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło w nocy w miejscowości Czaszyn w powiecie sanockim. Kierujący motorowerem wjechał do przydrożnego rowu i...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj