Kopiąc fundamenty, odkrył fragmenty niemieckiego myśliwca
fot. Renata Machnik

Fragmenty niemieckiego myśliwca Messerschmitt 109 odkryto dziś na działce budowlanej w Świerzowej Polskiej, niedaleko krośnieńskiego lotniska.

Właściciel działki rozpoczął właśnie wybieranie ziemi pod fundamenty swojego domu, kiedy koparka natrafiła na fragment kolorowej blachy i skrzydło. Następne odkryto chłodnicę z tabliczką informującą o typie samolotu.

Jak podejrzewa Łukasz Kyc, historyk z Muzeum Podkarpackiego prawdopodobnie chodzi o messerschmitta Bf 109, którego historię zapisano w meldunku Armii Krajowej.

Do zderzenia samolotu z ziemią doszło w 1943 roku podczas bardzo krótkiego lotu z lotniska w Krośnie. Pilot wzbił się w powietrze i pikując spadł w pobliżu. Prawdopodobnie zasłabł, ale tego nie wiadomo na pewno. Niemcy mieli wydobyć zwłoki i pochować.

Czy właśnie o tę maszynę chodzi, okaże się po wydobyciu wraku.

To kolejna wojenna historia, która odkryła swoje karty. Dwa lata temu pasjonaci lotnictwa z prywatnego Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie odkopali w okolicach lotniska Targowiska szczątki samolotu bombowego, nurkującego Junkers Ju87 Stuka wraz ze szczątkami rumuńskiego członka załogi.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj