Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Elżbieta Królowa z Łańcuta"
I miejsce - Jakub Miśniakiewicz,, lat 16, Dynów, op.Małgorzata Galej

Ponad 250 prac nadesłali uczestnicy XVIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży "Elżbieta Królowa z Łańcuta". Pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych zajęli: 7-latka Judyta Ossolińska z Hyżnego, 12-latek z Łańcuta Mateusz Tworek i 16-latek z Dynowa - Jakub Miśniakiewicz. Judyta i Jakub przedstawili "Koronację Elżbiety", a Mateusz "Królewską Parę".

Celem konkursu organizowanego przez Muzeum Zamek w Łańcucie, była popularyzacja postaci Elżbiety z Pileckich, Pani na Łańcucie, trzeciej żony Władysława Jagiełły. Jednocześnie popularyzacja historii Łańcuta w kontekście historii Polski.

Elżbieta z Pileckich Granowska została zapomniana, nie cieszyła się popularnością w swoich czasach. Uważano, że król popełnił mezalians żeniąc się ze swoją poddaną, ponadto twierdzono, że popełnił kazirodztwo ponieważ Elżbieta była córką jego matki chrzestnej.

Dziś przed południem w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie rozdano nagrody, a nagrodzone prace można oglądać w łańcuckim Maneżu.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj