Dziś mija 12. rocznica śmierci pochodzącego ze Lwowa obieżyświata, miłośnika Bieszczadów Władysława Nadopty - szerzej znanego dzięki piosenkom Wojciecha Belona jako "Majster Bieda".

Przed wojną utrzymywał się z grania na gitarze podróżując po Polsce. Podczas okupacji był na przymusowych robotach w Rzeszy, a po wojnie przeniósł się w Bieszczady. Zarabiał sprzedając zebrane poroża jeleni, grzyby, jagody i złowione ryby. Pracował przy wyrębie drzew. Poznał dokładnie bieszczadzkie szlaki, niejednokrotnie pomagał GOPR-owcom w poszukiwaniu zaginionych turystów.

Jak mówił, z piosenki "Majster Bieda", początkowo nie był zadowolony, bo musiał rozmawiać ze śpiewającymi ją turystami. Tymczasem sam zamiast mówić wolał słuchać.

Władysław Nadopta zmarł 18 czerwca 2005 roku w Domu Pomocy Społecznej w Moczarach.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • west west 20 Cze, 2017

    Skoro już wszedłeś w ten post to już to nazwisko i postać dla Ciebie coś znaczy. Dobrze, że był i żył. Dobrze, że spotkał go Wojtek Bellon. Mam nadzieję, że ś.p. Pan Nadopta spędził ostanie chwile swojego barwnego i twardego życia w godnych warunkach choć wiemy jaka jest rzeczywistość w tego typu Domach Opieki. Są wyjątki. Może ktoś wie jak wyglądał tam pobyt Majstra Biedy? Może ktoś go odwiedzał? Jeśli nie znasz historii Majstra Biedy zachęcam obejrzyj na YT wpisując Majster Bieda (ciekawe 14 minut z Twojego cennego czasu):
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj