Uroczystość otwarcia odnowionego cmentarza żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, walczących w roku 1920 u boku Polaków przeciw bolszewikom odbyła się dziś w Łańcucie.
Od listopada 1918 roku do lipca 1921 roku ulokowane były w Łańcucie obóz jeniecki a później Ukraińska Stanica Wojskowa, skąd na front walki z Armią Czerwoną wyruszały ukraińskie oddziały wojskowe, zaś po rozejmie polsko-rosyjskim obóz internowania dla żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej.
Jak powiedział w Łańcucie ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, uroczystość to wyraz hołdu dla tych, którzy walczyli o niepodległość Polski i Ukrainy przeciw bolszewikom. Jego zdaniem, uroczystość w Łańcucie wpisuje się w przedsięwzięcia które mają przypominać o walce żołnierzy ukraińskich w wojnie 1920 roku u boku Polaków. Te przedsięwzięcia to np. otwarcie cmentarza ukraińskich żołnierzy na nekropolii wolskiej w Warszawie czy wystawy "Sojusz Piłsudski - Petlura" w Łazienkach.
Z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przypomniał, że przez wiele miesięcy od wiosny do jesieni 1920 roku ukraińscy żołnierze wierni sojuszowi zawartemu przez Józefa Piłsudskiego i Semena Petlurę walczyli wspólnie przeciw bolszewikom, na wschodzie - ale także np. pod Zamościem, gdzie 6 ukraińska Dywizja Strzelców Siczowych pod dowództwem pułkownika Marko Bezruczki stoczyła bohaterską walkę osłaniając polskie zmagania toczone pod Warszawą.
Uroczystość w Łańcucie zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod znajdującą się na cmentarzu tablicą poświęconą Semenowi Petlurze - przywódcy Ukraińskiej Republiki Ludowej. Wspólnie zasadzono także krzewy kaliny - rośliny uznawanej za jeden z symboli Ukrainy.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 20 Sty, 2021
  Pomoc z PCK
  Pomoc z PCK
  Rodziny i osoby samotne o niskich dochodach z powiatów: łańcuckiego i przeworskiego mogą otrzymać pomoc żywnościową z Polskiego Czerwonego Krzyża....
 • 18 Sty, 2021
  Pies przywiązany do hydrantu
  Pies przywiązany do hydrantu
  Policjanci z Łańcuta uratowali przed zamarznięciem psa przywiązanego do hydrantu. Do zdarzenia doszło w miniony piątek wieczorem w gminie Białobrzegi....
 • 15 Sty, 2021
  Lekarze zachęcają do szczepień
  Lekarze zachęcają do szczepień
  Łańcuccy lekarze, członkowie grupy muzycznej DOC., zachęcają do szczepień przeciwko koronawirusowi. Gastroenterolog Tomasz Ryznar i neurolog Konrad Baum pierwszą dawkę...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj