Uroczyste otwarcie odnowionego cmentarza ukraińskich żołnierzy w Łańcucie
fot UM Łańcut

W Łańcucie o godz. 13:00 nastąpi uroczyste otwarcie odnowionego cmentarza żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Ukraińcy stacjonowali w Łańcucie od listopada 1918 roku do lipca 1921 roku. Przebywało w nim w różnych okresach od 2 do 5 tysięcy wojskowych. Początkowo funkcjonował tu obóz jeniecki. Po podpisaniu przez Józefa Piłsudskiego i Symona Petlurę układu sojuszniczego została tu sformowana 6 Dywizja Strzelców Siczowych, która między innymi uczestniczyła wraz z polskimi żołnierzami w obronie Zamościa. Po podpisaniu traktatu w Rydze, w Łańcucie internowano część oddziałów ukraińskich. Działał tu m.in. Ukraiński Uniwersytet Narodowy.

Na przełomie lat 1920-21 w obozie wybuchła epidemia tyfusu, na którą zmarło ponad pół tysiąca żołnierzy. Ich szczątki, do dziś pochowane są w kwaterze wojskowej na miejskim cmentarzu.

Obecnie uzupełniono krzyże na grobach, ustawiono tablice z nazwiskami zmarłych a także ustawiono ścianę z tablicą poświęconą Symonowi Petlurze. Inwestorem była Ambasada Ukrainy w Polsce, przy wsparciu Związku Ukraińców w Polsce oraz Urzędu Miasta Łańcuta.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 20 Sty, 2021
  Pomoc z PCK
  Pomoc z PCK
  Rodziny i osoby samotne o niskich dochodach z powiatów: łańcuckiego i przeworskiego mogą otrzymać pomoc żywnościową z Polskiego Czerwonego Krzyża....
 • 18 Sty, 2021
  Pies przywiązany do hydrantu
  Pies przywiązany do hydrantu
  Policjanci z Łańcuta uratowali przed zamarznięciem psa przywiązanego do hydrantu. Do zdarzenia doszło w miniony piątek wieczorem w gminie Białobrzegi....
 • 15 Sty, 2021
  Lekarze zachęcają do szczepień
  Lekarze zachęcają do szczepień
  Łańcuccy lekarze, członkowie grupy muzycznej DOC., zachęcają do szczepień przeciwko koronawirusowi. Gastroenterolog Tomasz Ryznar i neurolog Konrad Baum pierwszą dawkę...

1 komentarz

 • Lechu 04 Wrz, 2020

  Mam wrażenie że robimy więcej dla strony ukraińskiej niż oni dla nas, pomijając kwestie historyczne powinniśmy działać na zasadzie wzajemności. To Ukraina nam blokowała cmentarz we Lwowie o Banderze nie wspomnę. W rozmowach przybyłych do nas ukraińców często jest mowa że jesteśmy ich wrogami i jeśli by mogli to by nas "wyrezali". Chyba nie musimy sie ciągle wyrywać przed szereg. Jeszcze mamy do tego dokładać pieniądze? Kto na to wpadł w UM ??

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj