Uczcili pamięć ofiar niemieckich obozów zagłady
Źródło fot. pixabay.com

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Obozów Koncentracyjnych na cmentarzu Wilkowyja zakończyły się w Rzeszowie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Wcześniej w Kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża odbyła się uroczysta msza święta, którą koncelebrował biskup senior Diecezji Rzeszowskiej Kazimierz Górny.

W uroczystości wzięli udział byli więźniowie obozów i członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Niektórzy z nich - jak np. major Aleksander Szymański z Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK - przeszli przez nie tylko jeden obóz.

Jak podkreślają więźniowie, obóz naznacza człowieka na całe życie, a pamięć o obozowych przeżyciach wraca po dzień dzisiejszy.

Wcześniej obchody odbyły się w Jarosławiu, gdzie na Placu Więźniów KL Auschwitz odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą mieszkańcom ziemi jarosławskiej, więzionym w okresie II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych.

W pierwszym transporcie do Auschwitz, który wyruszył z Tarnowa 14 czerwca 1940 roku byli również więźniowie z Podkarpacia, m.in. 130 osób z Sanoka, Przemyśla i Jarosławia oraz 40 z Rzeszowa.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj