Znaleźli macewy podczas rewitalizacji leżajskiego rynku
fot.archiwum

W Leżajsku podczas prowadzonych prac w ramach rewitalizacji rynku, pod warstwą asfaltu odkryto macewy. To elementy żydowskich nagrobków, najczęściej w formie prostokątnej kamiennej płyty. Prawie wszystkie były uszkodzone.

Znalezione fragmenty nagrobków społeczności żydowskiej zostały użyte jako materiał budowlany w okresie okupacji niemieckiej. Ówczesne władze „porządkując” układ drogowy w tej części miasta do utwardzania części nawierzchni dróg i chodników użyły macew z pobliskiego kirkutu.

To nie pierwsze takie znalezisko na leżajskim rynku. 19 lat temu w czasie budowy ronda także znaleziono tam macewy. Wszystkie zostały następnie umieszczone na położonym nieopodal kirkucie, podobnie stanie się również z obecnie odkrytymi kamiennymi płytami.

Podczas prac ziemnych prowadzonych na rynku w Leżajsku natrafiono także na historyczną nawierzchnię ulicy - zbudowaną z cegły ceramicznej ułożonej w tzw. „jodełkę”. Pochodzi ona z okresu zaboru austriackiego prawdopodobnie z XIX lub początku XX wieku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj