Elektryfikacja linii kolejowej Ocice - Rzeszów trwa. Zrobili już 25 km
fot. archiwum

Na linii kolejowej Ocice - Rzeszów zamontowano już 25 kilometrów sieci trakcyjnej. Elektryfikacja trasy zapewni atrakcyjne połączenia kolejowe w regionie oraz ze stolicy Podkarpacia do Warszawy i Lublina.

Obecnie prace są prowadzone między Ocicami, a Kolbuszową. Do końca roku planowane jest zamocowanie sieci na 1300 słupach trakcyjnych czyli 67 kilometrach linii. Wykorzystywany jest do tego specjalny pociąg do potokowej wymiany sieci.

Elektryfikacja linii łączy się z zapewnieniem zasilania. Gotowe są już trzy z pięciu podstacji trakcyjnych w Chmielowie, Nowej Dębie i Cmolasie. Kolejne dwa takie obiekty powstaną w Rzeszowie i Widełce.

Po elektryfikacji w połowie 2021 roku, jednotorowa linia Ocice - Rzeszów zapewni sprawniejsze podróże i przewóz ładunków, gdyż wyeliminowana zostanie konieczność zmiany lokomotyw elektrycznych na spalinowe. Przejazdy pociągów będą cichsze oraz ograniczona zostanie emisja spalin.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. o wartości 67 milionów zł finansowana jest ze środków budżetowych w ramach Krajowego Programu Kolejowego.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj