Rok Kapitana Henryka Jaskuły zainaugurowany w Przemyślu
fot. Marek Cynkar

Otwarciem wystawy poświęconej kapitanowi Henrykowi Jaskule z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym pandemią zainaugurowano na Rynku Staromiejskim w Przemyślu - Rok Kapitana Henryka Jaskuły.

Był jednym z największych asów w historii polskiego i światowego żeglarstwa. Jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie jachtem samotnie opłynął glob ziemski wokół Trzech Wielkich Przylądków, bez zawijania do portów pośrednich i bez przyjmowania pomocy z zewnątrz. Jacht o nazwie Dar Przemyśla zakupiony został za pieniądze z budżetu państwa, a na rejs zrzucili się sponsorzy. W przygotowaniach pomagali koledzy żeglarze z Przemyśla.

Jego wyczyn był tym cenniejszy, że rejs na Darze Przemyśla rozpoczął się w Gdyni i przepłynąwszy dystans ponad 32 200 mil morskich, po 344 dniach żeglugi powrócił do tego samego bałtyckiego portu, ustanawiając rekord świata w długości przebywania non stop w rejsie samotnym.

Mimo kilkakrotnych prób podejmowanych przez polskich żeglarzy, w minionym 40=leciu nikomu nie udało się powtórzyć bezprecedensowego rejsu. W maju 1980 roku tysiące mieszkańców Przemyśla witało kapitana po powrocie na Rynku Staromiejskim a obecnie kilkadziesiąt osób przyszło na otwarcie wystawy pokazującej jego historię.

Nie doczekał inauguracji poświęconego mu roku. Zmarł 14 maja br. w domu pomocy społecznej. Za całokształt żeglarskich dokonań uhonorowano go prestiżową nagrodą SUPER KOLOS.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 03 Gru, 2020
  XX Festiwal „Jazz bez...”
  XX Festiwal „Jazz bez...”
  Dziś w przemyskim Centrum Kulturalnym rozpoczyna się 20. edycja festiwalu „Jazz bez...”. Główną ideą festiwalu – od początku jego istnienia...
 • 03 Gru, 2020
  Przemyśl – nowe kolekcje archiwalne
  Przemyśl – nowe kolekcje archiwalne
  10 archiwalnych kolekcji rodzinnych dokumentów pozyskało Państwowe Archiwum w Przemyślu w ramach ogólnopolskiej akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej. Inicjatywa polega na...
 • 02 Gru, 2020
  „Dziedzictwo Kunstkamery? Jak powstawały nasze muzea”
  „Dziedzictwo Kunstkamery? Jak powstawały nasze muzea”
  Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany związane z obchodami 10-lecia Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Rano w trybie online rozpoczęła się zaplanowana na...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj