Nie żyje Mirosław Rowicki, założyciel i naczelny Kuriera Galicyjskiego
fot. Iwona Piętak

Nie żyje Mirosław Rowicki, redaktor naczelny i założyciel Kuriera Galicyjskiego, polskojęzycznej gazety wydawanej na Ukrainie. Zmarł wczoraj (9 lipca) we Lwowie w wieku 67 lat.

Pismo założone w 2007 roku i wydawane na początku w Iwanofrankiwsku (dawnym Stanisławowie), a ostatnio we Lwowie, z czasem rozrosło się do portalu, kanału TV, radia i studia filmowego. Kurier Galicyjski jest zapisem życia Polaków we Lwowie i na Ukrainie oraz kopalnią wiedzy o dawnych Kresach RP.

Dwutygodnik jest regularnie czytany m.in. przez mieszkańców naszego regionu, gdzie w formie papierowej jest przywożony najpierw do Przemyśla, a potem rozprowadzany do prenumeratorów w całej Polsce. Jest też kolportowany do innych krajów. Mirosław Rowicki, który w latach 80-tych ubiegłego wieku był działaczem „Solidarności”, represjonowanym przez władze komunistyczne, przyjechał wiele lat temu na Ukrainę jako przedsiębiorca, ale z zamiłowania do historii postanowił stworzyć polską gazetę – najpierw był to dodatek do Gazety Lwowskiej, a od 13 lat - samodzielne polskojęzyczne pismo wydawane na Ukrainie.

Jak mówił nam w ubiegłym roku, podczas otwarcia nowej siedziby redakcji we Lwowie, spełniło się jego marzenie o stworzeniu periodyku o znaczeniu nie tylko informacyjnym, ale i opiniotwórczym.
Redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego za swoją pracę i zaangażowanie otrzymał kilka lat temu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Był też doceniany w Polsce i na Ukrainie jako orędownik polsko-ukraińskiego dialogu i pojednania.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj