Od początku roku podkarpaccy pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy zamiar zwolnienia 2537 pracowników. Wypowiedzenia wręczono 974 osobom – wynika z danych przekazanych PAP przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie.

Ze zgłoszonych zwolnień do końca maja zrealizowano 38,4 proc. takich zgłoszeń.

Jak poinformował PAP dyrektor WUP Tomasz Czop, redukcje w większości dotyczą pracowników zatrudnionych przy produkcji.

„Wśród pracodawców zgłaszających do PUP zwolnienia, najczęściej pojawiają się podmioty z branży motoryzacyjnej i lotniczej. W sumie w województwie na 19 pracodawców, którzy zgłosili zamiar dokonania zwolnień grupowych, ok. 80 proc. dotyczyło produkcji w tych dwóch sektorach” – dodał.

Najwięcej zwolnień odnotowano w powiatach: mieleckim (850), dębickim (360), sanockim (320), mieście Rzeszowie (309) i Krośnie (233) oraz w powiecie ropczycko-sędziszowskim (186).

Zdaniem Czopa na zwolnienia w branży motoryzacyjnej wpływ miały m.in. ograniczenia w przemieszczaniu osób. „Nałożył się na to ogólny spadek sprzedaży samochodów oraz cen na produkty przemysłu motoryzacyjnego” – uważa dyrektor WUP.

W ocenie Czopa, pandemia wpłynie jeszcze na spadek popytu w turystyce, hotelarstwie i gastronomii.

„Sytuacja w gospodarce pozostaje nadal trudna. Pojawiają się jednak pozytywne sygnały. W okresie pandemii firmy potrafiły elastycznie wykorzystać posiadane zasoby kadrowe i możliwości produkcyjne, przez pozyskanie nowych odbiorców swoich produktów. Są to z reguły zaawansowane systemy sterowania lub elementy wykończeniowe stosowane w budownictwie. W efekcie przedsiębiorstwa wycofały zaplanowane redukcje o 514 miejsc pracy tj. 20,3 proc. ogółu zgłoszeń” – zaznaczył dyrektor.

Czop dodał, że bardzo pomocna okazała się również rządowa Tarcza Antykryzysowa. Jego zdaniem planowane zwolnienia mogą być przyczyną wzrostu liczby bezrobotnych, szczególnie w końcu roku. „Wówczas firmy mogą w większości zrealizować planowane zwolnienia” – wskazał.

Na Podkarpaciu na koniec czerwca br. zarejestrowanych było ponad 86,2 tys. osób bezrobotnych. W porównaniu do maja liczba bezrobotnych wzrosła o 584 osoby (wzrost o 0,1 proc.), a prognozowana stopa bezrobocia na koniec czerwca br. może wynieść 9 proc. Największy wzrost bezrobocia nastąpił w powiatach: mieleckim (175), mieście Rzeszowie (137), powiecie ropczycko-sędziszowskim (117) i stalowowolskim (95).

(PAP)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj