W Przemyślu trwa "walka" o most
Fot. Wikipedia

Ponad 3 tysiące osób podpisało się do tej pory pod petycją skierowaną do PKP w sprawie mostu kolejowego w Przemyślu. Podpisy zbierają wolontariusze kilku organizacji pozarządowych - między innymi Fundacji Galicyjskich Kolei Żelaznych , Fundacji Azymut, Stowarzyszenia Ratownictwa i Techniki , Stowarzyszenia MOST.

PKP planuje w najbliższych latach zastąpić wysłużoną konstrukcję nowym mostem. Stary ma być rozebrany, jedna jego część ma pozostać na dotychczasowym miejscu, druga - ma być przeniesiona na nowe miejsce. Na razie nie wiadomo gdzie.

Przejęciem zabytkowego XIX wiecznego przęsła zainteresowane jest miasto, samorząd chce je wykorzystać przy budowie ścieżki pieszo - rowerowej.

Z kolei organizacje pozarządowe , które stanęły w obronie mostu, nie chcą rozdzielenia przęseł . Proponują, żeby na jednym z nich powstało muzeum, które będzie przypominało burzliwą historię 188 metrowego mostu.

Wybudowana w 1891 roku przeprawa została zaprojektowana przez biuro Gustave'a Eiffel'a. Po wysadzeniu w 1915 roku, most został rok później odbudowany i dzięki żołnierzom Armii Krajowej uniknął ponownego zniszczenia pod koniec II Wojny Światowej.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj