Ksiądz infułat Czesław Wala - wieloletni duszpasterz osób niepełnosprawnych zmarł w swoim rodzinnym domu w Rudniku nad Sanem. Miał 84 lata. Na Podkarpacie wrócił po przejściu na emeryturę. W Rudniku nad Sanem rozpoczął budowę domu opieki i formacji dla głuchoniemych. 

Czesław Wala urodził się 23 października 1936 roku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu a święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1964 roku. Stworzył od podstaw parafię we wsi Kałków w województwie świętokrzyskim, została ona erygowana 1 października 1981 r., a ksiądz Wala był jej pierwszym proboszczem. Tam też stworzył sanktuarium maryjne a następnie, na przełomie lat 1985 i 1986 wybudował Golgotę Martyrologii Narodu Polskiego. Budowla, skrywa 33 kaplice i oratoria poświęcone wielkim i świętym Polakom i Polkom, którzy zapisali się w dziejach naszego narodu.

Ks. Czesław Wala był inicjatorem nowych form duszpasterstwa nadzwyczajnego, szczególnie dla osób niesłyszących. Z jego inicjatywy w Kałkowie powstała Wioska dla Dzieci Niepełnosprawnych oraz Dom dla Ludzi Starszych im. Sue Ryder.

Był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność duszpasterską. W 2018 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj