Niezwykłe odkrycie rzeszowskich archeologów
fot. Uniwersytet Rzeszowski i Katarzyna Kadaj-Kuca

Sensacyjne odkrycie rzeszowskich archeologów. W Chotyńcu w gminie Radymno w powiecie jarosławskim odnaleziono wielkie grodzisko wojowniczego ludu Scytów. To najdalej wysunięta na zachód osada tej kultury! Wyniki najnowszych odkryć archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego mają wymiar europejski.

Prof. Sylwester Czopek z Instytutu Archeologii URz, rektor uczelni podkreśla, że wyniki badań będą miały wpływ na zmianę map historycznych i pozwolą inaczej spojrzeć na historię ziem polskich.

Badania archeologów były prowadzone w związku z budową autostrady A4. W trakcie prac wykopaliskowych odkryto wiele zabytków – broń, ozdoby, ceramikę, kości koni i miejsce kultu, czyli tzw. zolnik. Archeolodzy dodają, że dzięki kulturze scytyjskiej po raz pierwszy na ziemiach polskich pojawiło się żelazo.

Scytowie to koczowniczy lud wojowników, który dwa i pół tysiąca lat temu zamieszkiwał stepy Euroazji. Na przełomie VII i VI wieku p.n.e. Scytowie najechali ludy kultury łużyckiej żyjące między Odrą i Wisłą. Byli ludem wyjątkowo wojowniczym, prawie nie zsiadali z koni. Scytowie byli też znakomitymi łucznikami.

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Artykuły powiązane

2 komentarzy

  • ss ss 08 Cze, 2017

    Badania archeologiczne w Kuryłówce odkryto znacznie starsze ślady osadnictwa ludzkiego pochodzące z wczesnej epoki brązu (tzw. kultura trzciniecka ło 1500 lat przed Chrystusem) oraz z przełomu epoki brązu i wczesnej epoki żelaza związane z kultura łużycką (ok. p.n.e.)”.
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

  • bbbb bbbb 08 Cze, 2017

    Osadnictwa ludzkiego pochodzące z wczesnej epoki brązu zobacz również
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj