W Jaśle i Stalowej Woli pamiętają o Janie Pawle II
Profil UM Jasło na platformie Twitter

Na jasielskim rynku stanęła wystawa plenerowa, która jest kroniką spotkań Jana Pawła II z dziećmi i młodzieżą z całego świata. Ekspozycja powstała ze zbiorów Instytutu Międzykulturowego w Krakowie i jest jednym z wielu przedsięwzięć, które z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka zorganizowano w Jaśle – powiedziała rzeczniczka jasielskiego magistratu Agata Koba.

Także na rynku utworzone zostało serce. Przechodzący mogą wypełnić je zapalonymi przez siebie zniczami. Z kolei Jasielski Dom Kultury na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych udostępnił przygotowany na tę okazję materiał filmowy, w którym to mieszkańcy czytają fragmenty twórczości Jana Pawła II.

 Od kilku dni na Skwerze Inwalidów Wojennych dostępna dla zwiedzających jest również wystawa przygotowana przez miejscowe Muzeum Regionalne. Przypomina ona Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W październiku 2000 roku Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Jasła. Jako ksiądz, a potem biskup i kardynał, Karol Wojtyła kilkakrotnie odwiedził to miasto.

Stalowa Wola także uczci setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. O godz. 18.30 w  Bazylice Konkatedralnej otwarta zostanie wystawa pt.: "Moje spotkania z Janem Pawłem II".

Wystawa prezentuje  unikatowe zdjęcia św. Jana Pawła lI, jego związki z Diecezją Sandomierską oraz Stalową Wolą i jej mieszkańcami. To m.in. fotografie dokumentujące wizyty w Watykanie i spotkania z papieżem podczas jego pielgrzymek. Uzupełnieniem ekspozycji są  kody QR z filmami zawierającymi wspomnienia z tych wydarzeń.       

Organizatorzy zachęcają mieszkańców, aby podzielili się pamiątkowymi fotografiami i swoimi wspomnieniami ze spotkań z Ojcem Świętym. Okolicznościową wystawę papieską przygotowało także działające w Stalowej Woli Muzeum Jana Pawła II.

Kardynał Karol Wojtyła gościł w mieście w 1973 roku, kiedy poświęcił kościół Matki Bożej Królowej Polski. Św. Jan Paweł II jest honorowym obywatelem Stalowej Woli.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj