Zmarł Henryk Jaskuła
Kpt. Henryk Jaskuła na Darze Przemyśla Fot. wikipedia

W wieku 96 lat zmarł żeglarz Henryk Jaskuła. O śmierci mieszkającego w Przemyślu kapitana poinformował na Facebooku prezydent tego miasta, Wojciech Bakun. "Odszedł od nas wybitny przemyślanin - Kapitan Henryk Jaskuła. Żegluj kapitanie po niebiańskich oceanach" - napisał prezydent Przemyśla.

Henryk Jaskuła odbył samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portu. Na jachcie Dar Przemyśla wypłynął z Gdyni 12 czerwca 1979 roku. Płynął wokół Przylądka Dobrej Nadziei, okrążył od południa Australię i Nową Zelandię, następnie okrążył Amerykę Południową wokół przylądka Horn i powrócił do Gdyni 20 maja 1980 roku. Przepłynął łącznie 31 729 mil morskich - wówczas był to najdłuższy rejs samotnego żeglarza dookoła świata.

Kapitan Henryk Jaskuła został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za rozsławienie dobrego imienia polskiego żeglarstwa i polskich stoczni w świecie. W 2008 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Przemyśla.

Przemyska Rada Miasta zdecydowała, że rok 2020 w związku z przypadającą 20 maja 40. rocznicą zakończenia historycznego rejsu - będzie poświęcony w mieście właśnie Henrykowi Jaskule. Zaplanowano wiele różnych wydarzeń.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj