Beata Kot: Blisko 9 i pół miliona na renowację podkarpackich zabytków
Fot. materiały prasowe

Prawie 9 milionów 400 tys złotych z budżetu państwa trafi w tym roku na konserwacje obiektów zabytkowych na Podkarpaciu. Jak powiedziała Beata Kot, podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków przyznano 205 dotacji. Głównym kryterium było - czy obiekty otrzymały dotacje z innych źródeł np z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizacje prac konserwatorskich. Wtedy pieniądze konserwatorskie mogły pomóc w wykonaniu całości zadania - dodała Beata Kot.

Pod uwagę brano też rangę i wartość zabytków, środki trafią do pomników historii i obiektów z listy UNESCO, a także zadań trudnych. Jedna z większych kwot przeznaczona została na remont zruinowanej cerkwi grecko-katolickiej w Miękiszu Starym w pow. jarosławskim - dodała Beata Kot.

W tym roku wpłynęło 422 wnioski od gestorów obiektów zabytkowych z całego Podkarpacia. Połowa z nich pochodziła z powiatu przemyskiego.

Podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków liczy że pandemia koronawirusa nie wpłynie na realizację prac konserwatorskich w tym roku.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj