Rozpoczęły się ogólnopolskie badania dotyczące wpływu szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
Bierze w nich udział pięć ośrodków w kraju. Będą przeprowadzone na grupie tysiąca pracowników służby zdrowia. Pięć milionów złotych na realizację projektu przeznaczyła Agencja Badań Medycznych.
Jak mówi doktor Hanna Czajka, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Rzeszowskiego, zebrane dane pomogą ustalić, czy szczepionka przeciw gruźlicy produkowana i stosowana od lat w Polsce, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARSCoV-2 w sytuacji pandemii. Wskazuje, ze w poważnych pismach naukowych i dobrze zaplanowanych badaniach wykazano już wcześniej dodatkową rolę szczepionki przeciwko gruźlicy - wzbudzania odpowiedzi immunologicznej, która stanowi ochronę przed niektórymi zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi.
Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie nadal stosowana jest szczepionka przeciwko gruźlicy. Jest ona produkowana w Lublinie. Doktor Hanna Czajka uważa, że takie badania warto przeprowadzić w naszym kraju.
Lekarka wyjaśnia, że naukowcy amerykańscy opublikowali w marcu tego roku dane mówiące o tym, że istnieje zależność w zapadalności i zgonach między krajami, które szczepią przeciwko gruźlicy a tymi, które nie szczepią przeciwko gruźlicy. Jednak tę hipotezę poddano krytyce, mówiąc, że istnieją inne czynniki, które powodują, że jedne kraje mają taką, a nie inna zapadalność. Według doktor Hanny Czajki, warto to wyjaśnić w kraju, w którym po raz pierwszy szczepionkę zastosowano w 1926 roku, a bardzo intensywne szczepienia - nawet do siedmiu dawek - prowadzono po drugiej wojnie światowej. Od 2006 roku polskie dzieci przyjmują już tylko jedną dawkę szczepionki przeciwko gruźlicy.
Podobne badania dotyczące wpływu szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2 są obecnie prowadzone w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Australii.

IAR

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj