Zakończyło się IX Triennale Polskiego Rysunku w Lubaczowie
Źródło: pixabay.com

Grand Prix IX Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego - Lubaczów 2017 zdobył Paweł Warchoł z Oświęcimia za tryptyk "Skargi Hioba". Zdobywca Grand Prix otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł.

Jury konkursu w uzasadnieniu wyboru stwierdziło, że zestaw prac: "Skargi Hioba 5", "Skargi Hioba 6", "Skargi Hioba 7" cechuje "wielka ekspresja tematu i formy". "Wyrazistość prac tworzy materialna struktura, która przywołuje wspomnienie dramatycznych wydarzeń miejsca" - ocenili w protokole jurorzy. Obrady sześcioosobowego jury rozpoczęły się w piątek i zakończyły w sobotę.

Laureatem pierwszej nagrody i zdobywcą 8 tys. zł został Andrzej Rachoń ze Staszowa za zestaw trzech prac "Pejzaż prowincjonalny". Według jurorów to "kompozycja zrównoważona o dużej kulturze plastycznej", którą cechuje "kontemplacyjny charakter i minimalizm użytych środków".
Druga nagroda i 6 tys. zł przypadła Monice Polak z Wrocławia za zestaw prac: "Memory stick", "Extended period of validity", "Flashback I". W ocenie komisji, pokazany w nagrodzonych portretach "proces przemijania charakteryzuje się wyjątkowo trafnym użyciem środków wyrazu".
Trzecie miejsce zajęła Violetta Kulikowska-Parkasiewicz z Olsztyna, którą nagrodzono za trzy prace z cyklu "Pewne wątpliwości": "Ale po co", "Może", "Chyba". Komisja uznała, że rysunki te bazują "na tradycji sztuki konceptualnej, gdzie świadomie wykorzystano minimalistyczną formę oraz znaki". Autorka otrzymała 4 tys. zł.

Jurorzy przyznali też 10 wyróżnień honorowych.

Na konkurs nadesłano 320 prac 122 autorów. Oceniała je komisja, którą tworzyli specjaliści z dziedziny sztuki współczesnej: prof. Leszek Mądzik z Lublina (przewodniczący), prof. Wiktor Jędrzejec z Warszawy, Louisa Karapidakis z Aten, prof. Piotr Kielan z Wrocławia, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Antoni Nikiel, Stanisław P. Makara z Lubaczowa (kurator konkursu).

Jurorzy podkreślili "wielką różnorodność stylistyczną i formalną nadesłanych prac oraz ich wysoki artystyczny poziom".

Zwycięskie prace trafią do istniejącej od lat 50. XX w. kolekcji polskiego rysunku współczesnego Muzeum Kresów w Lubaczowie, która reprezentuje najbardziej znaczące zjawiska w polskiej sztuce współczesnej ostatnich kilkudziesięciu lat. W zasobach muzeum znajduje się około tysiąca prac i jest to jedna z największych takich kolekcji w Polsce.

Wszystkie nagrodzone prace, a także inne, wybrane przez jury (łącznie 76 dzieł autorstwa 36 artystów) znajdą się na wystawie pokonkursowej, która zostanie otwarta we wrześniu. Na niej zostaną ogłoszone wyniki konkursu, a laureaci otrzymają nagrody. Wystawa pokonkursowa prezentowana będzie w Galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie. Honorowym patronatem objął ją m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace oraz rysunki zakwalifikowane do wystawy. Publikację otrzymają nie tylko uczestnicy konkursu, ale także środowiska twórcze i biblioteki naukowe z całego kraju.

Organizowane od 1993 roku triennale jest ogólnopolską imprezą cykliczną dla profesjonalnych artystów plastyków. Jego celem jest przede wszystkim prezentacja i promocja sztuki rysunkowej. Triennale pozwala na rejestrowanie najnowszych zjawisk artystycznych i tendencji w dziedzinie polskiej sztuki współczesnej.

Każdej edycji triennale towarzyszy album zawierający m.in. noty artystów, których prace wybrano na wystawę, fotografie ich rysunków.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj