Orzeczenia lekarskie w czasie trwania pandemii koronawirusa zachowują ważność - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi o orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika albo komisję lekarską o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jeśli termin tych dokumentów upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu, to zachowują ważność przez następne trzy miesiące - przypomina ZUS.

Aby tak się stało, przed upływem terminu ważności tego orzeczenia, należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres - wskazuje Wojciech Dyląg - regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Na podobnych zasadach zostaną wydłużone orzeczenia, na podstawie których - ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia.

Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku.

Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

Podstawa prawna: ustawa z 31 marca zmieniająca ustawę z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 13 Lip, 2020
  Koronawirus - kolejny rekord liczby zachorowań [AKTUALIZACJA]
  Koronawirus - kolejny rekord liczby zachorowań [AKTUALIZACJA]
  Mamy rekordową  liczbę  nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Covid-19 potwierdzono u 62 kolejnych osób.  Na Podkarpaciu najwięcej potwierdzonych przypadków...
 • 12 Lip, 2020
  Koronawirus na Podkarpaciu +46 [AKTUALIZACJA]
  Koronawirus na Podkarpaciu +46 [AKTUALIZACJA]
  Jarosław. Przemyśl, Ostrów i Huwniki to podkarpackie miejsca z największą liczbą zakażeń na koronowirusa - informuje Dorota Gibała z Sanepidu. ...
 • 11 Lip, 2020
  Nowe przypadki koronawirusa
  Nowe przypadki koronawirusa
  O nowych 9 potwierdzonych przypadkach koronawirusa na Podkarpaciu poinformował Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Są wśród nich  cztery kobiety i dwóch mężczyzn...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj