Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Na wniosek wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej  pobierają wymazy do badań na obecność patogenu. Robią to oddelegowani żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie, które prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

Terytorialsi jeżdżą do osób przebywających w kwarantannie w warunkach domowych. Ze względów bezpieczeństwa są ubrani w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki. Po pobraniu wymazu odpowiednio zabezpieczona, opisana i oznaczona próbka przewożona jest przez żołnierzy do laboratorium, w którym zostaje poddana badaniom.

Działania te to jeden z głównych elementów prowadzonej przez Wojska Obrony Terytorialnej operacji „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 02 Kwi, 2020

    Jakie to jest ważne i niezbędnie potrzebne, że WOT wspomagają służby medyczne. Pomagają potrzebującym i niekiedy zdanych tylko na siebie. Pomogą może nawet tym ludziom, redaktorom i politykom co odnosili się lekceważąco, wyśmiewali, kpili i psioczyli z tych wojsk i ich twórców tak niedawno. W wielu krajach takie wojska istnieją i są przydatne np. w Szwecji i in. Uznanie i podziękowanie !!!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj