Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Uroczystości w Markowej zredukowane
fot. Archiwum

Złożenie wieńców na grobie Rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej, przy pomniku Rodziny Ulmów w Sadzie Pamięci oraz pomniku poświęconym pamięci żydowskich ofiar Zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli na placu muzealnym.

Do takich uroczystości zostały zredukowane dzisiejsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką z powodu pandemii koronawirusa. Taką informację przekazało Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej.

Muzeum zaprasza do śledzenia wydarzenia w mediach społecznościowych, między innymi na Facebooku. "W przestrzeni wirtualnej, w tym w mediach społecznościowych, odbędzie się premiera nowej wystawy „Czy można im było w tej samotności pomóc?/ Was there any way to help them in this desolation?”, poświęconej pomocy Żydom w okupowanej Polsce" - napisano na stronie Muzeum.

Oprócz tego "na bieżąco będzie trwać kampania upamiętniająca oraz popularyzująca ideę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przygotowaliśmy dla Państwa spot, a także wiele niezwykłych historii, w tym biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach, i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów" - czytamy na stronie Muzeum w Markowej.

Spot Muzeum Polaków Ratujących Żydów zostanie także wyświetlony na 680 ekranach umieszczonych w pociągach, które jeżdżą po czterech województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim.

Również pasażerowie Polskich Linii Lotniczych LOT mogą przeczytać artykuł o Muzeum na łamach marcowego magazynu pokładowego "Kaleidoscope", a w kwietniowym wydaniu - wywiad z dyrektor placówki dr Anną Stróż-Pawłowską.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 roku. Jest obchodzony w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. Wraz z ukrywającymi się u nich Żydami zostali oni rozstrzelani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 09 Kwi, 2020
  PGNiG dla szpitala w Łańcucie
  PGNiG dla szpitala w Łańcucie
  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa wspiera Centrum Medyczne w Łańcucie w walce z koronawirusem. PGNiG przekazało tej placówce 1,6 miliona zł...
 • 09 Kwi, 2020
  Dziesiąta ofiara koronawirusa na Podkarpaciu
  Dziesiąta ofiara koronawirusa na Podkarpaciu
  62-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie jest dziesiątą ofiarą koronawirusa w województwie podkarpackim. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś rano, że w...
 • 08 Kwi, 2020
  Dwie kolejne ofiary koronawirusa na Podkarpaciu
  Dwie kolejne ofiary koronawirusa na Podkarpaciu
  Są kolejne zakażenia i ofiary koronawirusa na Podkarpaciu. W szpitalu w Łańcucie zmarły dwie pacjentki  -  83  i  80-letnia  -...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj