Słuchowisko "A był wśród nich jeden Samarytanin" na naszej antenie
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej fot. archiwum

W najbliższy wtorek będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji już dziś o 19:05 zapraszamy do wysłuchania słuchowiska z naszego archiwum pt."A był wśród nich jeden Samarytanin", autorstwa Sylwii Tulik i Jerzego Fąfary. Przygotowano je w 2016 roku w związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Inspiracją autorów była informacja, że w domu zamordowanej rodziny Ulmów znaleziono Biblię z podkreślonymi czerwoną kredką dwoma fragmentami. Jeden o miłosiernym Samarytaninie, a drugi o uzdrowieniu dziesięciu trędowatych z których tylko jeden, również Samarytanin, wrócił podziękować Jezusowi za cud uzdrowienia.

Historia Ulmów sprowadzona jest do kilku epizodów z ostatnich godzin życia rodziny, które dają obraz przyczyn, dlaczego doszło do zamordowania całej rodziny i ukrywanych w domu Żydów.

W słuchowisku wyreżyserowanym przez Grzegorza Styłę udział biorą aktorzy scen rzeszowskich. Muzykę skomponował Jacek Chrobak, a nagranie zrealizował Maciej Rosół.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj