T. Olejarz: Pandemia momentem weryfikacji społeczeństwa
fot. archiwum

Zdaniem przemyskiego politologa dr Tomasza Olejarza pandemia koronawirusa jest momentem weryfikacji państwa i społeczeństwa polskiego. Nasz gość przypuszcza, że instrumenty jakie posiada państwo pozwolą efektywnie zwalczyć skutki i reperkusje pandemii. Są to instrumenty prawne, gospodarcze finansowe, podatkowe - wylicza.

W opinii dr Olejarza polskie społeczeństwo w tej sytuacji zdaje egzamin z racjonalności, dojrzałości, przewidywalności i solidarności.

Żyjemy w czasach, gdzie mamy do czynienia z nowym typem zagrożeń uważa politolog dr Tomasz Olejarz. Są to zagrożenia dotyczące kondycji gatunku ludzkiego - jego życia, zdrowia i przyszłości. Ich skutki mają charakter transgraniczny i pojedyncze kraje nie są w stanie się z nimi uporać. Dlatego Unia Europejska na walkę z wirusem przeznaczyła 37 miliardów euro, Polska z tej puli otrzyma 7 i pół miliarda.

Pandemia już jest elementem wojny informacyjnej między Stanami Zjednoczonymi, a Chinami. Oba kraje przerzucają się odpowiedzialnością za źródło epidemii - co nie jest bez znaczenia w czasie trwającej w USA kampanii wyborczej - dodaje dr Olejarz.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj