Pałacyk myśliwski w Julinie będzie wyremontowany
Fot. J.Danak

Zabytkowy pałacyk myśliwski w Julinie w powiecie łańcuckim będzie remontowany. Muzeum Zamek w Łańcucie zamierza stworzyć w nim muzeum myślistwa i łowiectwa.

Konserwacji wymaga przede wszystkim dach i drewniane elewacje, narażone na działanie warunków atmosferycznych - mówi Alina Żelazna z Muzeum Zamku w Łańcucie. Niektóre wnętrza są dobrze zachowane, np. hol główny, gdzie konserwacji poddana będzie oryginalna boazeria i klatka schodowa, planowana jest też rekonstrukcja trofeów myśliwskich, które znajdowały się na ścianach i barierkach.

W części pomieszczeń będzie ekspozycja myśliwska, a w dawnym saloniku sala konferencyjna. Remontu doczeka się też biblioteka. Zachowana dokumentacja pozwoli na wierne odtworzenie pałacyku.

Koszt prac oszacowano na 22 miliony złotych. Muzeum stara się o środki z tzw. funduszu norweskiego.

Dwukondygnacyjny drewniany budynek zbudowano dla Romana Potockiego w 1880 roku w stylu tyrolsko-szwajcarkim. Gościli tu m.in. arcyksiążę Franciszek Ferdynand, książę Kentu Jerzy i prezydent Ignacy Mościcki. Po wojnie w Julinie utworzono ośrodek wypoczynkowo-kolonijny, a kolejne zmiany właścicieli doprowadziły do jego dewastacji.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 15 Mar, 2020

    Ratowanie i odrestaurowanie tego cennego zabytku jest pilną koniecznością. Wszelkie nakłady idą na prace przy Zamku w Łańcucie, a pałacyk w Julinie z nim związany pozostaje od lat w zapomnieniu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj