Pamięci ofiar mordów z Huty Pieniackiej, Korościatyna i innych miejscowości
Fot. Archium

W Przemyślu odbędą się dzisiaj uroczystości upamiętniające 76 rocznicę mordu na mieszkańcach Huty Pieniackiej, Korościatyna i innych miejscowości na dawnych Kresach RP i na Podkarpaciu zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich z OUN- UPA  i SS „Galizien” .

Obchody pod Honorowym Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, organizuje przemyskie Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klub Inteligencji Katolickiej.

O godz. 15 w kościele pw. Św. Trójcy w Przemyślu rozpocznie się msza święta za zamordowanych mieszkańców dawnych polskich wsi, znajdujących się teraz na terytorium Ukrainy. Następnie odbędzie się modlitwa w intencji ofiar zbrodni przy krzyżu z tablicami w murze kościelnym, złożone też  zostaną kwiaty i zapalone znicze pamięci.

Do zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej doszło 28 lutego 1944 roku. Ukraińscy nacjonaliści wymordowali około 850 osób narodowości polskiej.
Wśród ofiar byli też ukrywający się Żydzi oraz uciekinierzy z Podola i Wołynia.
Wieś została zrównana z ziemią. W czasie wojny była polską placówką samoobrony przed UPA. Przed masakrą liczyła około tysiąca mieszkańców, ocalało około 160.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 08 Kwi, 2020
  Łamanie kwarantanny po przemysku
  Łamanie kwarantanny po przemysku
  W Przemyślu sypią się mandaty za łamanie zasad izolacji. Tamtejsza Straż Miejska patroluje ulice, place, bulwary, parki, miejsca przed dużymi...
 • 06 Kwi, 2020
  Przemyślanie ratują ulubioną piekarnię
  Przemyślanie ratują ulubioną piekarnię
  Dobro wraca - przekonała się o tym właścicielka popularnej przemyskiej piekarni usytuowanej w centrum Staromiejskiego Rynku w Przemyślu. Była znana...
 • 05 Kwi, 2020
  Piąta ofiara koronawirusa w regionie
  Piąta ofiara koronawirusa w regionie
  W Szpitalu w Przemyślu zmarła 86-letnia kobieta zakażona koronawirusem poinformował  Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. To piąta ofiara śmiertelna epidemii...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj