Samorządy wspierają kulturę
fot. Iwona Piętak

Kultura jest jedną z dziedzin życia, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą rangę w życiu lokalnych społeczności. Włodarze miast i gmin zaczęli zdawać sobie sprawę, że inwestycja w tę dziedzinę jest równie ważna, jak budowa dróg, czy rozwój przemysłu.

Andrzej Jagodziński dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej podkreślił w rozmowie z nami, że władze samorządowe udzielają dużej pomocy finansowej nie tylko na zakup książek i wyposażenia dla tej placówki. Najnowsza inicjatywa -  Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej w dawnym budynku synagogi - również zyskała wsparcie finansowe władz Kolbuszowej, co pozwoli stworzyć miejsce gromadzenia cennych archiwaliów i dzieł sztuki.

Według dr Grażyny Stojak z Zakładu Muzeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, duże znaczenie dla rozwoju instytucji kultury w Polsce w ostatnich latach miało dofinansowanie z Unii Europejskiej. Z kolei Piotr Firych z Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM w Poznaniu zauważył w rozmowie z nami, że w Polsce w ostatnich latach można zaobserwować zjawisko demokratyzacji instytucji kultury. Przykładem są biblioteki, w których nie tylko można wypożyczać książki, ale także przyjść na przykład na koncert. Ta interdyscyplinarność publicznych instytucji kultury służy temu, by przyciągnąć do nich jak najwięcej mieszkańców.

O kulturotwórczej roli samorządów terytorialnych dyskutowali ostatnio w Kolbuszowej naukowcy i animatorzy kultury z całej Polski.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj