Pamiętają o Wacławie Kopisto
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

W Rzeszowie upamiętniona zostanie dziś 27. rocznica śmierci majora Wacław Kopisto pseudonim ”Kra”. O 11:00 w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Majora. Przed mszą o godzinie 10.20 uczestnicy uroczystości złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem przy Alei Majora Wacława Kopisto 6 obok budynku TVP Rzeszów.

Wacław Kopisto uczestniczył w obronie ojczyzny we wrześniu 1939 roku, następnie przedostał się na Zachód. We wrześniu 1942 r. jako skoczek „cichociemny” podjął walkę w okupowanej Polsce. Służył w szeregach Armii Krajowej. W styczniu 1943 r. brał udział w słynnym odbiciu kilkudziesięciu żołnierzy polskiego podziemia, uwięzionych w niemieckim więzieniu w Pińsku.

Po wkroczeniu na tereny polskie Armii Czerwonej, w kwietniu 1944 r. został aresztowany i skazany przez trybunał wojenny w Kijowie na karę śmierci. Wyrok zamieniono mu na 10 lat więzienia w najcięższych łagrach Kołymy i Komi. Wacław Kopisto wrócił do Polski w 1955 roku i zamieszkał w Rzeszowie.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj