Jarosławska Kompania Legionowa i jej dowódca upamiętnieni
Fot. http://www.jaroslaw.pl

21 lutego 2020 r. odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą młodzieży Jarosławia i ziemi jarosławskiej, którzy ochotniczo w 1914 roku wyruszyli do Legionów, walczyć o wolną Polskę. Odtworzono ją z inicjatywy rodziny kpt. Serafina Dobrzańskiego i nie przez przypadek umiejscowiono w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, czyli tam, gdzie niegdyś znajdowało się Towarzystwo „Sokół”. Tak o tych wydarzeniach i oddziale młodych patriotów opowiada treść tablicy: „Złożonego z członków stałych drużyn sokolich i bartoszowych, który ofiarną pracą jarosławskiego Komitetu zebrany i zaopatrzony, przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Jarosławiu uformowany i wyszkolony, z tego gmachu w dniu 13 września roku 1914, pod wodzą druha Serafina Dobrzańskiego, z hasłem Bóg i Ojczyzna wyruszywszy, stał się związkiem przesławnej drugiej Brygady Karpackiej Legionów polskich”. Tablicę odsłonili starosta jarosławski Stanisław Kłopot, wiceburmistrz Jarosławia Dariusz Tracz i w imieniu pomysłodawców Wojciech Kozak. Uroczystość zgromadziła bardzo wielu gości z posłami Tadeuszem Chrzanem i Mieczysławem Kasprzakiem, dyrektorem generalnym Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcinem Zaborniakiem oraz archiprezbiterem jarosławskim ks. Andrzejem Surowcem na czele.

Tablicę odtworzono na podstawie przedwojennych przekazów, bo nie zachował się żaden jej wizerunek, z wyjątkiem treści. Pierwotnie została wmurowana w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości, teraz została odtworzona w nawiązaniu do 100. rocznicy tego wydarzenia. Stało się tak dzięki staraniom rodziny kpt. Dobrzańskiego, stowarzyszenia "Ocalić przeszłość dla przyszłości", posła Tadeusza Chrzana, samorządów powiatowego i miejskiego oraz Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. - Cieszy zaangażowanie tak wielu partnerów przy tym dziele. Myślę, że to bardzo istotne, także w nawiązaniu do przewodniego hasła tejże tablicy „W jedności siła”. Dziękuję zatem wszystkim, dzięki którym mogliśmy zorganizować dzisiejsze wydarzenie - mówił podczas uroczystości starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Wspaniałym ukoronowaniem wydarzenia był program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych w Jarosławiu. Młodzież zaprezentowała w nim szlagiery muzyczne II Rzeczypospolitej, niezapomnianych lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. - Ten program miał bardzo symboliczny wymiar, jeśli sobie uzmysłowimy, że Ci, którzy występowali na scenie, są w tym samym wieku, jak młodzi ludzie, którzy w 1914 roku poszli walczyć o Polskę. To takie podziękowanie pełne młodzieńczych marzeń i wyobrażeń o świecie - opowiada dyrektor szkoły, Renata Tomaka-Pasternak.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj