Prof. R. Pęczkowski o proteście uczniów rzeszowskiego liceum
fot. archiwum

Niedawny protest uczniów I LO w Rzeszowie przeciwko sformułowanym przez dyrekcję zasadom ubioru szkolnego jest kolejnym sygnałem tego, co się w wielu szkołach dzieje. - Taką opinię wyraził na naszej antenie profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Ryszard Pęczkowski.

Zdaniem dyrektora Instytutu Pedagogiki, w systemie oświaty trzeba odejść od odgórnych rozstrzygnięć formalno-prawnych, na rzecz wspólnego wypracowywania rozwiązań przez całe społeczności szkolne. Dotyczy to m.in. statutów szkół, w których zapisywane są zasady codziennej pracy tych placówek oraz prawa i obowiązki uczniów.

Prof. Pęczkowski podkreśla, że statut i inne dokumenty regulujące pracę szkół, są rodzajem umowy społecznej zawieranej przez uczestników życia szkolnego. "Z tego powodu w ich przygotowaniu powinni brać udział wspólnie: nauczyciele, uczniowie i dyrektorzy, by potem, także wspólnie, respektować ich zapisy" - zaznaczył ekspert z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 21 Lut, 2020

    Ekspert z tytułem profesora powinien promować właściwe zasady zachowania i ubioru uczniów w szkołach. To wszystko wynika z tego, że rodziny, w tym uczniowie są bogaci/zasobni. Nie myślą i nie eksponują nauki- zdobywania wiedzy tylko zajmują się sprawami drugorzędnymi czyli otoczką. Szkoła stworzona jest bowiem do przekazywania wiedzy i wychowania do życia w społeczeństwie. Dlaczego w szkołach prywatnych może być porządek i właściwa organizacja.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj